Nadal są problemy z wotum zaufania
Uchwała rady lub sejmiku w sprawie niewyrażenia wotum zaufania dla organu wykonawczego j.s.t. ma charakter intencyjny i nie może być zaskarżona do sądu administracyjnego. To teza wynikająca z nowego postanowienia NSA.
Instytucja wotum zaufania dla organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego wciąż budzi kontrowersje wśród prawników zajmujących się prawem samorządowym oraz w orzecznictwie sądów administracyjnych.
Wejście w życie ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. poz. 130 z późn. zm.) skutkowało powstaniem nowych zależności pomiędzy organami stanowiącymi i organami wykonawczymi jednostek samorządu terytorialnego. Organy wykonawcze zostały zobowiązane do przedstawiania organom stanowiącym raportu o stanie gminy/powiatu/województwa. Zaś organy stanowiące zyskały kompetencje do rozpatrywania takiego dokumentu i do udzielania na tej podstawie organowi wykonawczemu wotum zaufania.
Uchwała rady lub sejmiku
Rozstrzygnięcie w sprawie udzielenia wotum zaufania organowi wykonawczemu jest uchwałą rady lub sejmiku. Ustawodawca przewidział, że uchwała w sprawie udzielenia wotum zaufania jest podejmowana przez radę bezwzględną większością głosów.
Domniemanie prawne
Do ustrojowych ustaw samorządowych wprowadzono także domniemanie prawne z mocy którego niepodjęcie uchwały w sprawie udzielenia wotum zaufania jest równoznaczne z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta